Mokra karma to coraz bardziej popularny wybór pośród właścicieli psów. Posiada ona wiele korzystnych cech, takich jak lepsza strawność czy smakowitość. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy?
Skład karmy
Klienci przy wyborze karmy często kierują się estetyką samego opakowania – nie jest to najlepsza droga, bowiem nierzadko piękne, kolorowe puszki nie oznaczają najbardziej wartościowej karmy. Z tego powodu należy zobaczyć informacje o składzie karmy. Prawo unijne nakazuje, by zawartość wszystkich składników była uszeregowana zgodnie z ich zmniejszającym się procentem w gotowym produkcie. Producenci jednak często nie podają jakich konkretnie składników użyli – zwrot “surowce pochodzenia zwierzęcego” może oznaczać mieszankę mięsa, podrobów i tłuszczu o bardzo niskiej jakości. powinno się zatem szukać na etykiecie jak najbardziej precyzyjnych stwierdzeń co do składu karmy.
Zawartość mięsa
Ważna jest także zawartość mięsa, ponieważ to właśnie ono jest najcenniejszym składnikiem karmy dla psa. Warto też zwrócić uwagę na to jakie mięso zostało dodane do produktu – psy z alergiami powinny unikać karm z zawartością kurczaka czy wołowiny, ponieważ mogą one zaostrzać objawy schorzenia. Dla takich psów dobra będzie karma z udziałem baraniny czy wieprzowiny.
Zboża
Dodatek zbóż w karmie jest jej dobrą cechą, o ile nie stanowi połowę składu. Karmy z sporą zawartością zbóż powinny być unikane przez właścicieli psów, które mają alergię na gluten. Należy unikać także karm z dużą zawartością pszenicy – jest ona ciężko strawna i może powodować alergie. Niektórych składników roślinnych nie powinno być jednak w składzie w ogóle – należy do nich między innymi soja. Może ona zawierać fitoestrogeny, które zaburzają gospodarkę hormonalną psa.
Substancje dodatkowe
Prawo dopuszcza także użycie wielu dodatków do produkcji karmy – należą do nich czynniki przeciwutleniające czy konserwujące. Niepożądanym czynnikiem będzie BHA – związek przeciwutleniający, który został już wycofany z produkcji żywności dla ludzi. Zamiast niego w składzie możemy odnaleźć tokoferole, które korzystnie wpływają na zdrowie psa. W karmie dla psa nie powinny się również znaleźć sztuczne barwniki.
Skład analityczny
Na etykiecie każdej karmy można odszukać informacje o składzie analitycznym, czyli o udziale białek, węglowodanów czy tłuszczy w gotowym produkcie. Na karmach mokrych ponad to obecna jest również informacja o udziale wody. Należy szukać karm o jak największej ilości białka.