Szwajcaria - największe miasta

Szwajcaria — jedno z najmniejszych państw Europy, które ze względu na swoje malownicze położenie wśród wysokich Alp, widnieje na liście każdego miłośnika górskich wędrówek. Kraj ten ma do zaoferowania jednak o wiele więcej, a to za sprawą urokliwych miast ze stolicą na czele. Wybierając Szwajcarię na cel podróży, możemy zafundować sobie prawdziwy citybreak. Które z miejscowości warto odwiedzić i dlaczego?

Zurich

Największe miasto Szwajcarii, usytuowane nad jeziorem o tej samej nazwie. Skupia siedziby międzynarodowych instytucji, banków i korporacji. Biznesowa strefa Zurychu nie pozostanie na długo w naszej pamięci, jeśli poznamy jego drugie oblicze.

Jezioro Zuryskie i rzeka Limmat przyczyniły się do powstania imponującej liczby kąpielisk — pod tym względem Zurych wysuwa się na europejską czołówkę. Jednym z najsłynniejszych jest Seedbad Enge, w którym latem temperatura wody dochodzi nawet do 20 stopni Celsjusza.

Architektura miasta potrafi zachwycić niejednego sceptyka. Na Starówce królują piękne, renesansowe kamienice. Niedaleko znajduje się punkt widokowy — Lindenhof, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Innym, popularnym wzniesieniem jest Üetliberg, na które bezpośrednio można dotrzeć miejską kolejką.

Wizyta na Bahnhofstrasse zakończona w jednym ze sklepów ze szwajcarskimi słodkościami to prawdziwa wisienka na torcie.

Genewa

Wymieniając miasta w Szwajcarii, nie sposób zapomnieć o Genewie. Malowniczo położona nad Jeziorem Genewskim co roku przyciąga rzesze podróżników.

Jej sercem jest Stare Miasto ze słynnym Place du Bourg-de-Four. Nieopodal mieści się Katedra św. Piotra z Kaplicą Machabeuszy. To właśnie tutaj kazania wygłaszał sam Jan Kalwin. Z jej wieży możemy ujrzeć nie tylko przepiękny pejzaż miasta, ale również okoliczne góry oraz jezioro.

Nie bez powodu Genewa nazywana jest miastem zegarów. Spędzając czas w mieście, wręcz wskazane jest zajrzeć do muzeum Patek Philippe, gdzie oczom ukazuje się ponad 2000 eksponatów związanych z przemysłem zegarmistrzowskim.

Bazylea

Miasto w Szwajcarii, które swą kulturalną różnorodność zawdzięcza specyficznej lokalizacji. Leży bowiem na pograniczu trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. Od czego najlepiej rozpocząć zwiedzanie?

Obowiązkowymi punktami są: bogato zdobiony Ratusz i Marktplatz kuszący obfitością straganów, romańsko-gotycka Katedra Münster, z której rozpościera się widok na Ren oraz stroma uliczka Spalenberg, która prowadzi do dzielnicy rzemieślniczej.

Miłośnicy obiektów muzealnych mogą udać się do Vitra Design Museum (muzeum wzornictwa), Muzeum Historii Bazylei, czy najstarszego europejskiego muzeum sztuki Kunstmuseum.

Jak dotrzeć do miast Szwajcarii?

Najprostsza i najszybsza jest podróż samolotem. Lotniska zlokalizowane są w trzech największych miastach Szwajcarii: Zurychu, Genewie i Bazylei. Loty do Szwajcarii odbywają się z Polski i co najważniejsze, są to połączenia bezpośrednie oferowane przez następujących przewoźników:

  • LOT,
  • easyJet,
  • SWISS,
  • Wizz Air.

Szwajcaria na weekend, przede wszystkim ten dłuższy (połączony ze świętem) to pomysł rodzący się w głowach wielu turystów. Dwa lub trzy dni spędzone w wybranych przez nas szwajcarskich miastach pozwolą przeżyć niezapomniane chwile i docenić walory alpejskiego państwa.